حفر چاه

حفر چاه بسته به نوع کاربردی که دارد از زمان ایلامی ها و دوران ماد تا به امروز رایج بوده است که عمدتا برای تامین آب شرب بوده است . اما امروزه بیشتر چاه هایی که حفر می شود بدین منظور است:

اعتماد شما مشتریان عزیز اعتبار ماست

شرکت لوله سرویس با مجوز رسمی از اتحادیه با فاکتور و ضمانت نامه کتبی در اختیار مشتریان عزیز میباشد.

حفر چاه فاضلاب در تهران

حفر چاه فاظلاب زمانی مورد نیاز است که لوله کشی ساختمان به سیستم فاضلاب شهری وجود نداشته باشد پس برای دفع فاضلاب می بایست چاه جذبی حفر کرد. قبل از حفاری چاه فاضلاب باید حتما اطلاعات لازمه را در رابطه با خاک و آب های زیرزمینی بدست آورد و با در نظر گرفتن این مشخصات نوع و اندازه چاه را مشخص کرد.

بازدید و مشاوره رایگان در طول شبانه روز

جعفری: 09125189622

حفر چاه فاضلاب شبانه روزی در تهران

حفر چاه فاضلاب زمانی مورد نیاز است که لوله کشی ساختمان به سیستم فاضلاب شهری متصل نباشد، پس برای دفع فاضلاب می بایست چاه جذبی حفر شود.
قبل از حفر چاه فاضلاب باید حتما اطلاعات لازمه را در رابطه با خاک و آب های زیرزمینی بدست آورد و با در نظر گرفتن این مشخصات، نوع و اندازه چاه را مشخص کرد.
حفر چاه فاضلاب و کفتراشی چاه کهنه تبدیل به چاه نو را می بایست با استفاده از دستگاه های مخصوص حفر انجام داد؛ حال این دستگاه می تواند دستگاه حفر چاه دستی باشد و یا دستگاه تمام مکانیکی؛ درست است که استفاده از دستگاه تمام مکانیکی هم می تواند کار را آسان تر کند و هم سرعت حفر چاه را بالا ببرد اما در بعضی از شرایط خاص این کار باید با استفاد از دستگاه حفر چاه دستی صورت بگیرد.

برای اینکه سال های زیادی بعد از حفر بتوانید از چاه استفاده کنید می بایست حتما این کار را به افرادی که در این زمینه تجربه کافی دارند بسپارید تا علاوه بر عملکرد خوب و سرعت عمل در حفر چاه از صرف هزینه های گزاف نیز جلوگیری شود.
شرکت ما با استفاده از نیروهای ماهر و زبردست می توند به سادگی و در زمانی کم متناسب ترین چاه فاضلاب با شرایط جغرافیایی محل زندگی شما و با مناسب ترین هزینه دستمزد حفر چاه، حفر کند.
فرقی نمیکند که شما درخواست برای حفر چاه نو داده باشید و یا بخواهید خدماتی مانند لایه روبی چاه، تخلیه چاه، تعمیر چاه و دیگر خدمات مرتبط با چاه و لوله بازکنی را دریافت کنید، تنها با یک تماس نیرو های شرکت لوله سرویس در کمترین زمان در محل حاضر می شوند.

حفر چاه آب در تمام نقاط تهران

حفر کردن چاه آب در تهران از دیگر تخصص های شرکت ما می باشد. چاه آب همانند چاه های دیگر می بایست با در نظر گرفتن شرایط زیادی ایجاد شود. از آنجاییکه در حفر چاه آب، هدف، رسیدن به آب می باشد.
شما حتما می بایست از مقنی حفر چاه که تجربه و مهارت زیادی در این زمینه دارد کمک بگیرید زیرا علاوه بر نحوه ی حفر ، مشخص نمودن محل حفر آب نیز بسیار مهم میباشد؛
برای مثال یکی از مهم ترین نکاتی که باید هنگام حفر رعایت شود داشتن فاصله از محل ها و ساختمان های اطراف می باشد زیرا جلوگیری از ورود آلودگی به آب، مسئله ی بسیار مهمی می باشد.

یکی از مسائل بسیار مهم در حفر چاه، قیمت و دستمزد می باشد؛ این مسئله با توجه به عوامل مختلف می تواند متفاوت باشد برای مثال قیمت حفر چاه آب با دستگاه بسیار متفاوت است از قیمت و دستمزد حفر به صورت دستی و یا قیمت حفر چاه آب عمیق با قیمت حفر چاه آب کم عمق تفاوت دارد وتمامی قیمت ها طبق نرخ اتحادیه میباشد؛
از دیگر عوامل تاثیرگذار در تعیین قیمت حفر چاه آب می توان به نوع خاک و زمین، پیچیدگی کار، تعداد نیروی مورد نیاز، مصالح مورد نیاز، عمق چاه و … اشاره کرد. ما می توانیم به شما این اطمینان را بدهیم که نیروهای شرکت لوله سرویس مناسب ترین و منصفانه ترین هزینه ها را برای شما برآورد می کنند.شرکت لوله سرویس در تمام مناطق ایران اماده سرویس دهی میباشد.

حفر چاه ارت در تهران

حفر چاه ارت با پیشرفت تکنولوژی درخواست زیادی پیدا کرده است. ایمنی در کار اصل بسیار مهمی می باشد که همه باید برای حفظ جان و سلامتی خود آن را رعایت کنند که شرکت لوله سرویس با بیمه حوادث کار مسولیت تمای اتفاقات ناگوار را بر عهده میگیرد.
به طور معمول چاه ارت به دو منظور حفرمی شود؛ یکی اتصال زمین حفاظتی و دیگری اتصال زمین الکتریکی. اتصال زمین حفاظتی برای این هدف می باشد که ایمنی افراد هنگام کار با وسایل الکتریکی حفظ شود و اتصال زمین الکتریکی بدین دلیل است که دستگاه الکتریکی به صورت صحیح کار کند.
به طور کل می توان هدف از چاه ارت را انتقال ولتاژ های اضافی تولید شده به منظور جلوگیری از آسیب رساندن به افراد و تجهیزات دانست.

از آنجایی که چاه باید ولتاژ های اضافی را به زمین منتقل کند، این کار باید به صورت کاملا اصولی و توسط افراد متخصص در این زمینه اجرا شود. قیمت حفاری چاه ارت متفاوت از بقیه چاه ها محاسبه می شود زیرا مصالح استفاده شده در این نوع چاه متفاوت از بقیه چاه ها می باشد؛
همچنین از آنجایی که دو نوع چاه ارت وجود دارد، قیمت حفر هر کدام از این چاه ها نیز می تواند متفاوت باشد؛ اما شما می توانید باتماس با نیرو های متخصص شرکت ما این را را به کار بلد خودش بسپارید و مناسب ترین هزینه ها را برآورد کنید.

محل چاه ارت باید به گونه ای انتخاب شود که در سطح پایینی از زمین واقع شده باشد و بیشترین احتمال را در دسترسی به رطوبت در عمق کم داشته باشد. پس یافتن مناسب ترین محل برای حفر این نوع چاه کار هر کسی نمی باشد و باید به فردی که دقت و اطلاعات لازم در این زمینه دارد سپرده شود. شرکت ما با کمک گرفتن از افرادی که اطلاعات و تجربه لازم در اینزمینه را دارند، می تواند به شما در این زمینه به شما کمک بسیار کند.

انباشت پساب های خانگی، دسترسی به آب آشامیدنی، چاه ارت‌ ساختمان برای ایمنی در برابر صاعقه، سیستم کانال هوا برای مترو و…
اغلب این چاه ها استوانه ای شکل یا مربع اند. اگر با خواندن همین چند خط به موضوع حفر چاه علاقمند شده اید، با این نوشتار همراه باشید تا نکات جالب بیشتری درباره آن بیاموزید.

دلایل حفر چاه فاضلاب

تا قبل از این که خانه ها به سیستم سراسری فاضلاب وصل شوند، هر خانه ای متناسب با نیاز و تعداد خانوار به حفاری چاه اقدام می کردند تا فاضلاب خود را در آن انتقال دهند.

حتی در عصر مدرن نیز ضرورت حفاری چاه فاضلاب باعث می شود، مانند اجداد باستانی امان به حفاری چاه اقدام کنیم. در سطور ذیل به مهم ترین دلایل حفر چاه پرداخته می شود:

 •  چاه قدیمی دیگر کارایی ندارد،
 •  چاه دیگر قدرت جذب ندارد،
 •  پر و خالی شدن متناوب چاه،
 •  بالارفتن سطح فاضلاب با گسترش خانوار و نیاز به حفاری چاه جدید،
 •  خطر ریزش چاه.

چه نوع زمینی برای حفر چاه مناسب است؟

مسلما حفاری چاه عمیق یا نیمه عمیق بستگی به جنس خاک دارد. اگر خاک را از نظر جنس دسته بندی کنیم، خاک رسی با جذب بسیار کمی که دارد آب را در خود نگاه داشته و خیلی زود باید منتظر بالا زدن فاضلاب بود.
از طرفی خاک ماسه ای یا همان ماسه بادی، با دیر جذب کردن آب مانند خاک رسی عمل کرده و خیلی زود از آب اشباع شده و نیاز به تخلیه پیدا می کند.
اما خاک های شنی با قدرت جذب بسیار بالایی که دارند ، آب را به راحتی از خود عبور داده و به سطوح پایین تر انتقال می دهند. این نوع خاک بهترین گزینه برای حفر چاه است.

محل حفر چاه فاضلاب

هر مکانی مناسب حفاری چاه نیست. این که چاه فاضلاب کجا زده شود، بسته به تشخیص کارشناس مربوطه است. معمولا حفر چاه فاضلاب در قسمت هایی از ساختمان حفر انجام می شود که کمترین تردد را داشته باشد؛ مثلا زیر راه پله ها، حیاط خلوت و غیره.

اما چنانچه بنا به شرایطی حفر چاه در مکانهایی نظیر آشپرخانه ، کف راهرو و …. صورت گرفت، مقنی های خبره حتما پس از طوقه چینی ، روی چاه را با دال بتنی می پوشانند.

شایان ذکر است دال بتنی ضمن قیمت کمی که دارند، در صورت ریزش چاه طوقه آن خطر افتادن افراد را به صفر می رساند.
مساله مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد، دسترسی نزدیک چاه فاضلاب به لوله های فاضلاب است.

این لوله ها اگر به صورت عمودی باشند برای کابران بسیار راحت تر خواهد بود ؛ چراکه اگر قرار باشد لوله های فاضلاب به صورت افقی روی زمین کشیده شود تا برسد به چاه ، امکان تخریب بر اثر فشار یا گرفتگی در آن بسیار خواهد بود.
توجه به مسأله ی دور بودن چاه فاضلاب از منبع آب های زیرزمینی و رعایت بهداشت و سلامت یکی دیگر از نکاتی است که باید در حفر چاه به آن اشاره کرد.

کارشناسان حدود فاصله چاه فاضلاب را از منابع آب زیرزمینی سی متر تخمین زده اند.

هزینه حفر چاه چقدر است؟

باز هم بستگی به سختی خاک دارد. در خاک های به اصطلاح دژ یا سخت، قیمت حفاری چاه بالاتر می رود ولی قاعدتا این اتحادیه است که هزینه حفاری چاه را برآورد می کند.

چاه هایی که فقط از بخش میله برخوردار هستند و فاقد انباری، هزینه اش نسبت به چاهایی که شامل انبار نیز هستند، سبک تر است.
نوع چاه نیز می تواند هزینه ها را دچار نوسان کند؛ قیمت چاه ارت با چاه آب یا فاضلاب متفاوت است.

اگر چاهی که حفر می شود دارای طوقه چینی باشد، هزینه آن تغییر خواهد کرد. این که چاه گلدانی است و آب چکان درب چاه در آن تعبیه شده باشد، می تواند نرخ آن را دچار تغییر کند.

بستن در چاه ، نصب دریچه بازدید و تخلیه خاک حاصل از حفاری نیز فاکتورهایی است که در برآورد هزینه حفاری چاه به آن توجه می شود.

چنانچه در حفر چاه از دستگاههایی نظیر چکش تخریب و کمپرسور بادی استفاده شود، طبیعی است که در قیمت حفاری چاه تاثیر می گذارد.

حفاری چاه و انواع آن

حفاری چاه را می توان به انواع مختلفی دسته بندی کرد.

چاه جذبی

چاه جذبی همان چاه هایی که به روش سنتی انجام می شود. گودالی است کم دهنه اما عمیق که برای ریختن آب های پسماند کنده می شود.

جنس چاه های جذبی باید به مقدار کافی از شن، ماسه و خرده سنگ برخوردار باشد تا بتواند آب را با قدرت بالایی جذب کرده و آن را به لایه های زیرین براند.
اندازه انبار در چاه جذبی بستگی به تعداد خانوار و همه افرادی است که در تولید فاضلاب سهیم هستند، علاوه برآن جنس خاک نیز عاملی است که نباید از آن غفلت کرد.
معمولا چاه فاضلاب را برای یک مدت معین چند ساله حفر می کنند. باید دید چاهی که قرار است در ساختمان حفر شود ، چه محدوده زمانی را شامل می شود، ده سال ، پانزده سال یا بیشتر.

حفر چاه مخزنی یا سپتیک

وقتی آب های زیرزمینی در سطح نزدیکتری به زمین قرارگرفته باشند، حفر چاه های جذبی به هیچ وجه توصیه نمی شود

ورود باکتری و پسماندهای خانگی نتیجه ای جز آلودگی آب زیرزمینی ندارد. در چنین شرایطی حفاری چاه مخزنی پیشنهاد می شود.
این نوع چاه ها با مصالحی نظیر بتن، پلی اتیلن و مواد پلیمری و …در کارخانه ساخته می شود.

مواد سختی که در چاه مخزنی کاربرد دارد، اجازه ورود یک قطره از فاضلاب را به خاک و سطوح زیرین را نمی دهد. طبیعتا بهداشتی تر است و از آنجا که فاضلاب را در خود نگاه می دارد، پس از مدتی نیازمند تخلیه توسط تانکرهای داری پمپ است.
چاه های مخزنی یا همان سپتیک از آنجا که پسماندها در آن ته نشین می شوند، باکتری های بی هوازی آنها را بهتر هضم و نابود می کنند.
قابل ذکر است اگر تخلیه و حذف پساب های خانگی به موقع انجام شود، تعمیر و نگهداری از آنها کار شاقی نبوده و مقرون به صرفه است.

استاندارد های حفر چاه

 •  چاه باید از پی و ستون های ساختمان به دور باشد،
 •  دارای لوله هواکش برای خروج گازهای حاصل از پساب باشد،
 •  دهانه چاه باید مشخص باشد،
 • رسم محل دقیق دهانه چاه در نقشه ساختمان،
 • محل چاه باید به گونه ای باشد که تانکرهای مخصوص تخلیه براحتی به آن دسترسی پیدا کنند،
 • تا شعاع سه متری از چاه، به حفر چاه دیگر اقدام نکنید،
 • کاشت هر نوع درختی می تواند به چاه آسیب بزند،
 • چاه را کنار باغچه حفاری نکنید،
 •  لوله های آب و گرم ساختمان نباید از روی دهانه چاه عبور داده شود.

حفر چاه و نکات ایمنی

حفاری چاه اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد. برخی از این موارد به صورت فهرست آماده شده است:

 • کلاه،
 • کفش مناسب ،
 • کمربند ایمنی،
 • دستکش،
 • عینک حفاظتی،
 • در صورت لزوم همراه داشتن ماسک تنفسی.

چه زمانی برای حفرچاه مناسب است؟

نیمه دوم تابستان از آن جا که سطح آب های زیرزمینی به حداقل خود می رسد، زمان مناسب برای حفاری چاه است.

حفر چاه با چه وسایلی انجام می شود؟

گذشته از مقنی و کارگران حفرچاه به این موارد نیاز است:

 • کلنگ مخصوص،
 •  بیل،
 •  دمنده هواکش به منظور اکسیژن رسانی بهتر به داخل چاه،
 •  کابل برق برای تامین روشنایی،
 •  فرغون .

چاه فاضلاب و ساختار آن

 •  میله چاه

همان بخش استوانه ای شکل چاه است که عمق آن را نشان می دهد. برای کندن میله چاه باید مقدار زیادی از خاک بیرون ریخته شود تا مقنی به آبکش خاک برسد.

آب کش کیفیتی از خاک است که می تواند آب را از خود عبور دهد. کمترین عمقی که برای میله در نظر می گیرند، دوازده متر است .

 •  گلدان دهانه چاه

در هنگام انتقال پساب ها به درون چاه ممکن است انها به اطراف پاشیده شوند. گلدان چاه به منظور هدایت مستقیم و بدون پاشش این پساب ها به اطراف کاربرد دارد.

اگر این بخش از چاه نباشد، امکان شستن خاک طوقه چاه به بالاترین حد می رسد و این یعنی ریزش احتمالی چاه.

 • طوقه چاه

در حفر چاه ، به منظور جمع کردن دهانه چاه از آجر و مقاوم ترین ملات استفاده می شود تا خطر سقوط کارگران حفاری به کمترین میزان برسد.

آجرچینی در دهانه چاه به این شکل است که در فاصله یک تا دو متر از دهانه چاه آجرها را به صورت پلکانی می چینند.

این پلکان هر چه به سطح زمین نزدیک تر می شود، دهانه چاه کمتر می شود. به این روش از آجرچینی طوقه چاه می گویند.

 • انبار چاه

قسمت انتهایی چاه وبه صورت تونل حفاری می شود.

 •  دال بتونی

دال بتونی یکی دیگر از مراحل حفر چاه است؛ یک حفاظ امن ساخته شده از بتن است که روی گلدان چاه قرار داده می شود تا از حوادث احتمالی و عواقب ناگوار آن جلوگیری به عمل آید.

انواع روش های حفاری چاه

حفاری چاه با دستگاه ها و طرق مختلفی انجام می شود که در زیر به مهمترین ها اشاره می شود:

حفاری چاه با دستگاه مکانیکی

برای حفاری چاه می توان با ماشین هایی که به صورت ضربه ای، چرخشی یا ترکیبی استفاده کرد. این دستگاه ها انرژی را به خاک منتقل کرده و باعث جابجایی و زیرروشدن آن می شود.

حفر چاه بیشتر با این روش انجام می شود. با این تفاوت که در حفاری سطحی از دستگاه هایی با مته های مخروطی مانند و در حفر چاه در سطوح عمیق و با جنس خاک سخت یا دژ از ماشین های ضربه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

حفاری چاه حرارتی

در این روش از حفر چاه که حاصل آمیختن انرژی گرمایی با اکسیژن و یک نوع سوخت فسیلی است امکان حفاری ایجاد می شود. به بیانی واضح تر نفت سفید با ترکیب اکسیژن از دو خروجی مجزا از هم وارد مخزنی می شود که پشت مته تعبیه شده است .

در آن جا بعد از مشتعل شدن انرژی حرارتی به سنگ و خاک سخت منتقل شده و آن ها را به صورت لایه لایه از هم جدا می کند.

فاری چاه بوسیله آب

همان طور که از نامش پیداست در این نوع حفر چاه، با استفاده از فشار آب سطوح ضخیم خاک و سنگ از بستر چاه برداشته می شود.

حفاری لرزشی چاه

در این روش حفر چاه ، با ابزاری خاص که در آن اصوات به صورت لرزشهایی با فرکانس ۱۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دور در ثانیه ایجاد می شود، مقاومت سنگ را شکسته و خاک سنگین را می ترکاند.

حفاری شیمیایی چاه

بوسیله انفجار که بوسیله تاثیر مواد شیمیایی بر روی هم ایجاد می شود، حفر چاه صورت می گیرد.

حفاری الکتریکی چاه

در این نوع از حفر چاه، با استفاده از ابزار خاصی که الکتریسته را به صورت ستونی، قوسی یا جرقه‌ای از خود ساطع می کند وبا تولید گرمایی که بتواند سنگ را ذوب کند، عملیات خاک برداری انجام می شود.

حفاری لیزری چاه

یکی دیگر از روش های حفر چاه استفاده از اشعه لیزر است. تشعشعات الکترو مغناطیسی که به صورت ستونی تولید می شود، با تابش قوی آن بر لایه های سنگی زمین مقاومت آن را تحت تاثیر قرار داده و حفاری انجام می شود.

جمع بندی

همان طور که در این مقاله گفته شد، اهمیت حفر چاه در ساختمان به اندازه ای پر رنگ است که در نقشه ساختمان محل آن رسم می شود. حفر صحیح و قرار گیری اصولی آن می تواند تا سالها برای ساکنین ساختمان رفاه و آسایش به دنبال داشته باشد.
حفر چاه با این که عمری به قدمت بشریت دارد اما توانسته با پشتوانه علم و فناوری قدم به قدم از روزگار باستان خودش را به به مدرنیته برساند. امیدوارم این مقاله توانسته باشد، به سوالات مخاطب خود به درستی پاسخ داده باشد.

تماس بگیرید